Bérszámfejtés cégeknek már 2400 forint/fő-től.

Több mint 15 éves szakmai tapasztalatunkkal állunk ügyfeleink rendelkezésére, legyen szó kis- közép vagy nagyvállalti léptékről.

*a feltűntetett ár nettó és legalább 500 fő esetén érvényes.

Tovább...
A bérjegyzék kötelező elemei


A legtöbb munkavállaló csak akkor fordít figyelmet a bérjegyzékére, ha valami eltérés van a bankszámlájára érkezett fizetés és az elvárása között. Pedig a bérjegyzék nemcsak alapvető törvényi követelmény, hanem kulcsfontosságú dokumentum is, amelynek tartalmát szigorú szabályok határozzák meg. Lássuk, miért ilyen jelentős, és milyen elemeket kell tartalmaznia!

A törvényi előírások szerepe

A Munka Törvénykönyve 155. § (2) bekezdése kimondja, hogy a kifizetett munkabérről a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig írásos tájékoztatást kell adni. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató köteles részletes elszámolást nyújtani a munkavállalónak a keresetével kapcsolatban. A bérjegyzék célja, hogy a munkavállaló pontosan megértse, milyen jogcímeken történt levonás, és ellenőrizni tudja az elszámolás helyességét.

Miért fontos a bérjegyzék?

A bérjegyzék az átláthatóság egyik legfontosabb eszköze, amelyből kiderül a bruttó és nettó bér közötti különbség, valamint az azokat terhelő kötelezettségek részletei. Ez az irat segít megérteni a fizetés szerkezetét, beleértve az adók és járulékok levonását.

Mit kell tartalmaznia a bérjegyzéknek?

A bérjegyzéket – papíralapon vagy elektronikus formában – úgy kell összeállítani, hogy az a munkavállaló számára érthető legyen. A Munka Törvénykönyve nem nevezi meg konkrétan, hogy milyen címet kell viselnie, így az a köznyelvben különböző neveken is ismert, például fizetési jegyzék, bérlap vagy bérszámfejtési lap. A lényeg, hogy a dokumentumnak az alábbiakat tartalmaznia kell:

Az átláthatóság fontossága

A bérjegyzéknek nemcsak a jogszabályoknak kell megfelelnie, hanem közérthetőnek is kell lennie. A munkavállalónak pontosan értenie kell, hogy milyen összeget kapott és miért, valamint milyen levonások történtek. A Munka Törvénykönyve 155. § (3) bekezdése külön hangsúlyozza, hogy a dokumentumnak világosnak és egyértelműnek kell lennie.

Miért érdemes alaposan átnézni?

A bérszámfejtés során gyakran alkalmaznak rövidítéseket és szaknyelvi kifejezéseket, amelyek nem mindenki számára egyértelműek. Ezek megfejtése nem a munkavállaló feladata – a törvény előírja, hogy a bérjegyzéket úgy kell elkészíteni, hogy a benne szereplő információk követhetők és ellenőrizhetők legyenek.
A bérjegyzék nem csupán egy formális dokumentum, hanem a munkavállalói jogok egyik alappillére. Segítségével nyomon követhetők a munkabérrel kapcsolatos tételek, és biztosított a fizetési elszámolás átláthatósága. Érdemes tehát minden fizetéskor alaposan átnézni, hogy megbizonyosodjunk az elszámolás helyességéről.

2024-11-25